Shipping: Sanktioner, stigande priser och senaste nytt med Norges analyschef Eirik Haavaldsen
Vår norska analyschef och shippinganalytiker Eirik Haavaldsen sammanfattar shipping- och tanker-marknaden tillsammans med aktiemäklaren Sebastian Baartvedt i Paretopodden.
Dela med andra

Yes
Pendeln svänger snabbt inom shipping, och i det senaste avsnittet av Paretopodden går vi igenom de senaste händelserna på tanker-marknaden. Från en negativ estimattrend och fallande värden under mellandagarna har allt vänt upp och ner med nya sanktioner och stigande priser.
Lyssna på avsnittet via Spotify och Apple Podcasts
Vi täcker cirka 30 shippingaktier noterade i Norge och USA och publicerar regelbundna analysrapporter och marknadskommentarer. Läs alla våra shippinganalyser här (för aktiva kunder).
Du hittar vår senaste sektorsrapport om tankers här.
Inte kund än? Se vad vi kan erbjuda inom aktiehandel och analys för svenska privatkunder.
Se shipping-aktierna vi täcker
Disclaimer:
Denna podcast innehåller inte professionella råd och informationen bör inte betraktas som investeringsråd. Handel i värdepapper medför en risk och historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pareto Securities är varken rättslig eller ekonomiskt ansvarig för direkta eller indirekta förluster, eller andra kostnader som kan uppstår vid användning av information i denna podcast. Fullständig disclaimer här.
Dela med andra