Utlåning av aktier hos Pareto Securities

Har du långsiktiga aktiepositioner? Då kan du få extra avkastning genom att låna ut dina aktier. Lär dig mer om hur utlåning av aktier fungerar och hur du kommer igång.

Få extra avkastning genom att låna ut dina aktier

Vissa investerare och traders vill låna aktier för att sedan blanka dem på marknaden. Som kund har du möjlighet att låna ut dina aktier och i gengäld få en engångsersättning och ränta när aktierna lånas ut.

Det innebär att istället för att vi lånar aktier från institutionella aktörer när våra egna kunder vill blanka, kommer vi att använda aktier från våra egna kunders portföljer. På så sätt går ränteintäkterna från utlåningen direkt till dig som kund, istället för till institutionella aktörer.

Välj själv vilka aktier du vill låna ut och hur länge

Du har full kontroll över vilka aktier du lånar ut och under vilken period. När som helst kan du begära tillbaka de utlånade aktierna, med en settlementperiod på högst tre handelsdagar efter att begäran har gjorts. Detta innebär att du kan sälja aktier redan en handelsdag efter att du har begärt att få tillbaka aktierna*. Om vi kan ersätta ditt utlån genom att själva låna in aktier (givet att aktier finns tillgängliga) kan du sälja aktierna samma dag som du har begärt återlämning.

*Begäran ska inkomma till Pareto via antingen trading.se@paretosec.com eller 08-402 52 10. Notera ett en sådan begäran då ska vara Pareto Securities tillhanda senast kl. 16:00 för att garantera att du kan sälja dina aktier nästkommande handelsdag.


Så kommer du igång med utlåning av dina aktier

För att kunna låna ut behöver du godkänna villkoren för utlåning av aktier. Det kan göras genom att fylla i blanketten för utlån eller genom att ansöka om värdepapperskredit.

Så mycket kan du få vid utlåning

  • Du kommer att få en engångsersättning på 100 SEK vid ingående av utlånet
  • Den ränta du erhåller kommer att variera beroende på aktie och marknadsförhållanden

Räntan bestäms av utbud och efterfrågan på lånemarknaden. Om du som kund lånar ut aktier med hög efterfrågan får du normalt en hög utlåningsränta, medan aktier med lägre efterfrågan normalt ger en lägre ränta.

Utlåningsränta * marknadsvärde av utlånet * utlåningstid + engångsersättning = din intjäning från aktieutlånet

Exempel: Bolag A

Om vi antar en årlig fast ränta på 6 % för utlåning av 125 000 aktier i Bolag A med ett pris per aktie på 4 kr (500 000 kr i marknadsvärde), skulle du under ett år med konstant utlåning kunna få 30 000 kr i ränteintäkter, plus en uppläggningsavgift på 100 kr varje gång aktierna lånas ut.

Observera att marknadsvärdet på din portfölj kan variera under året och att räntan kan förändras i takt med utbud och efterfrågan på lånemarknaden.

Exempel: Bolag Z

Om vi antar en årlig fast ränta på 2 % för utlåning av 6 250 aktier i Bolag Z med ett pris per aktie på 80 kr (500 000 kr i marknadsvärde), skulle du under ett år med konstant utlåning kunna få 10 000 kr i ränteintäkter, plus en engångsersättning på 100 kr kr varje gång aktierna lånas ut.

Observera att marknadsvärdet på din portfölj kan variera under året och att räntan kan förändras i linje med utbud och efterfrågan på lånemarknaden.

Frågor och svar om utlåning av aktier

För att låna ut aktier fyller du i Avtal för utlåning av aktier alternativt att du har fyllt i ett kreditavtal efter 2024-12-01. Tjänsten riktar sig till företrädesvis till långsiktiga ägare som äger större aktieposter. Vi gör denna prioritering till följd av att vi önskar erbjuda låntagare stabila och kostnadseffektiva lån.

Privatkunder samt företagskunder kan låna ut aktier som förvaras på en vanlig depå (ej ISK eller kapitalförsäkring).

Du kan låna ut aktier som är noterade i Norden. Du bestämmer själv vilka aktier du vill göra tillgängliga för utlåning samt antalet du önskar låna ut.

Den ränta du får varierar beroende på aktie och rådande marknadsförhållanden. Det vill säga, räntan sätts baserat på utbud och efterfrågan på lånemarknaden. Om du vill låna ut aktier med hög efterfrågan kan du uppnå en hög utlåningsränta. Detta gäller särskilt aktier i mid- och small cap-segmentet. Förutom ränteintäkterna får du även en engångsersättning på 100 SEK vid ingående av utlånet.

Givet att du har lånat ut aktier blir du krediterad i efterskott månadsvis.

Du kan när som helst kräva tillbaka utlånade aktier med en settlementtid på högst tre handelsdagar efter att du har begärt återlämning*. Det innebär att du själv kan sälja (europeiska) aktier en dag efter att du har begärt dem återlämnade. Nordamerikanska aktier kan du sälja två dagar efter att du begärt få tillbaka utlånade aktier. Om vi kan ersätta ditt utlån genom att själv låna aktier (givet att aktier finns tillgängliga) kan du sälja aktierna samma dag som du har begärt återlämning.

* Begäran om att få tillbaka utlånade aktier ska inkomma till trading.se@paretosec.com senast kl. 16:00 för att räknas till den dagen. Ärenden inkomna efter detta kan komma att hanteras dagen efter.

Nej, du kan inte sälja aktier som du har lånat ut. Du måste först begära återlämning.

Vi kompenserar dig som lånar ut för alla utdelningar och återbetalningar under utlåningsperioden. Utdelning och återbetalning av inbetalt aktiekapital kommer att betalas ut till ditt konto.

När Pareto Securities AB lånar aktier av kunder så registreras lånen i bolagets backofficesystem. Dagligen ställs säkerheter till utlånare av aktier motsvarande 105 procent av aktuellt marknadsvärde (grundat på föregående dags slutkurs). Säkerheterna utgörs i huvudsak av likvida medel som placeras på ett särskilt klientmedelskonto för syftet.

Den ersättning som utlånaren erhåller ska beskattas enligt kontantprincipen som löpande avkastning och anskaffningsutgiften på de utlånade aktierna ska tas hänsyn till vid köp och försäljning av samma aktieslag. Du finner mer information på Skatteverkets hemsida här och under rättslig information.

Om teckningsrätter eller teckningsoptioner utfärdas under perioden då aktierna är utlånade, kan Pareto Securities välja att överlämna dessa till långivaren eller kreditera ditt konto likvida medel motsvarande rätternas värde vid tilldelningstidpunkten.